Prošle godine (2015.) je u Zagrebu u Kineskom paviljonu na Velesajmu prikazano više od 100 Leonardovih djela. Učenici naše škole (2. i 3. gimnazije) su u prosincu posjetili ovu izložbu i tim povodom objavljujemo dio Leonardovih radova.
Leonardo je bio najveći izumitelj i umjetnik renesanse. Pravi genij. Poznat je po mnoštvu izuma na polju tehnike, mehanike, aeronautike, nautike. Najviše se istakao kao slikar. Kao svaki pravi Talijan imao je smisla i za modu i kreiranje odjeće. Bavio se i medicinom gdje na polju anatomije postigao zapažene rezultate. Radio je i projektirao gradske bedeme i gradske prostorne planove. Čak se bavio i ekologijom odnosno recikliranjem smeća. Po svemu što je radio bio je čovjek daleko ispred svog vremena i arhetip za renesansnog intelektualca.
Rođen je 1452. u selu Vinci u središnjoj Italiji blizu grada Firence u pokrajini Toskani. Bio je vanbračno dijete pa mu budućnost nije bila svijetla. Međutim, zahvaljujući svojoj bistrini te genijalnosti uskoro je postao učenik kod renomiranog firentinskog slikara Verochia. Od tada počinje njegov streloviti uspon. Većinu vremena je proveo u Italiji radeći kod raznih bogataša, a zatim je radio za francuskog kralja Franju I. Preminuo je 1519. i sahranjen je u francuskom gradu Amboiseu.
Najpoznatije Leonardove slike su Mona Lisa (1506.), Posljednja večera (1498.) te Dama sa hermelinom. Ta tehnika slikanja se zove chiaroscuro – svjetlo i sjena. Smatra se da je Mona Lisa ili drugim nazivom La gioconda ustvari bila Leonardova ljubavnica ili prijateljica koju je on naslikao. Slika Posljednja večera je zapravo freska na zidu blagovaonice u jednom samostanu u Milanu.
Od izuma na polju aeronautike najpoznatiji je izum padobrana, zrakomlata (helikopter) te neke vrste aviona odnosno prototipa aviona. Na polju tehnike i mehanike izumio je kuglične ležajeve, zupčanike (prijenos zupčanik-zupčanik) te zupčasti remen. Sve se to još i danas koristi npr. u automobilu, kod motocikla ili bicikala. Da Vinci je izumio minobacač, prototip strojnice (strojopuška ili mitraljez), tenk. Ideju za konstrukciju tenka dobio je promatrajući oklop kornjače. Na području nautike je konstruirao prototip podmornice te nepotopivog broda (dvostruka oplata) te ronilačko odijelo kao i specijalne cipele za hodanje po vodi nalik na skije (za jednog talijanskog bogataša koji je htio hodati po vodi kao Isus) itd. Usavršio je i mehanizam mehaničkog sata (primjerak je bio izložen).
Leonardo je po narudžbi bogate obitelji Medici iz Firence napravio nacrt i maketu idealnog grada koji je imao kanalizaciju i vodovod.
Bavio se i medicinom posebice anatomijom; poznati su njegovi crteži i skice dijelova ljudskog tijela, pa i fetusa, a najpoznatija slika iz tog područja je Vitruvijev čovjek u kojem je Leonardo pokušao prikazati idealne proporcije čovjeka odnosno tijela kao umjetničkog djela u skladu sa prirodom odnosno geometrijskim oblicima.
Leonardo je svoje intelektualne radove pisao naopako (zrcalno) i u šiframa kako bi ih zaštitio od plagiranja i intelektualne krađe.